Програма «Лікар та війна» – профілактика вигорання для лікарів державних медичних закладів
https://www.facebook.com/MHS.burnout
https://suspilne.media/601483-u-sumah-medikam-proponuut-treningi-z-psihologicnoi-reabilitacii/
Війна порушує функціонування системи охорони здоров’я, медики працюють в умовах наявності мінімальних ресурсів, браку обладнання й допомоги інших спеціалістів, фахівці охорони здоров’я також зазнають психологічної травми під час війни. В той же час медики продовжують надавати допомогу пацієнтам і забезпечують стійкість системи охорони здоров’я в умовах війни.
Програма короткострокової психологічної реабілітації «Лікар та війна» розроблена ГО «Підтримка психічного здоров’я» з урахування досвіду надання психологічної допомоги 513 медичним працівникам в Донецькій та Луганській областях в 2021 році під час пандемії Covid–19 та пройшла пілотне випробування в 2022 році з лікарями Військово-медичного клінічного центру Північного регіону м. Харків, медиками КНП Чернігівський медичний центр сучасної онкології, лікарями, КНП Психіатрична лікарня м. Маріуполь, переміщеними в м. Київ.
З червня 2023 р. в програмі беруть участь цивільні медичні працівники закладів охорони здоров’я Сумської області (Сумська, Шосткинська, Тростянецька та Лебединські громади).
Всього за цей період програмою було охоплено близько 353 лікарів державних медичних закладів.
Програма побудована із застосуванням в груповому форматі методу EMDR, що є короткостроковим напрямком доказової психотерапії, який в наш час визнаний ВООЗ (2013 рік) одним з найбільш ефективних в роботі з наслідками психологічної травми. https://www.who.int/news/item/06-08-2013-who-releases-guidance-on-mental-health-care-after-trauma.
Лікарі, які пройшли короткострокову інтенсивну психологічну реабілітацію, отримають навички турботи про власний психічний стан, розуміння та застосування принципів психологічної самодопомоги, навичок відновлення, розвиток стресостійкості, профілактики вигорання, вторинної травматизації, втоми від співчуття.
Зараз вже є підтверджені дані щодо ефективності програми. Для учасників проводились пре-та пост-тести WHO-5 Well-Being Index for Adults та PTSD Checklist for DSM-5 (PCL-5). На основі аналізу результатів тестування до та після участі в програмі 63,3% учасників демонструють покращення показників, що вимірює Опитувальник посттравматичного стресового розладу (PCL-5), 81,8% учасників програми демонструють покращення показників психічного благополуччя, що вимірює Опитувальник Індекс Благополуччя ВООЗ-5 (WHO-5 Well-Being Index for Adults).